4 place Starego Miasta, czyli kilka słów o planach
Miasto Szczecin konsekwentnie realizuje politykę powrotu nad Odrę, co w praktyce oznacza nie tylko zagospodarowanie i rozwój bulwarów, ale również szeroko zakrojone działania w obszarze Starego Miasta, Łasztowni i Wyspy Grodzkiej.
Ma być spójnie, wygodnie i bezpiecznie dla pieszych, z dużym naciskiem na zabytkową tkankę. Otoczenie ożywionej przestrzeni ma przyciągnąć nie tylko turystów, ale również zachęcić mieszkańców całego miasta do spędzania czasu w otoczeniu wolnym od wielkomiejskiego zgiełku.
Wyjątkowy charakter, objętego ochroną konserwatorską Starego Miasta wpłynął na decyzję o przywróceniu historycznego rozplanowania i rodzaju zabudowy na tym obszarze. To z kolei wiąże się z uspokojonym ruchem i ograniczonym parkowaniem. Jednocześnie w planach Miasta jest integracja Starego Miasta ze Śródmieściem i Międzyodrzem m.in. poprzez stworzenie przyjaznej i spójnej przestrzeni publicznej.
Równolegle deficyt miejsc parkingowych ma zostać złagodzony powstaniem parkingów na obrzeżach Starego Miasta i w cieniu Trasy Zamkowej po obu stronach rzeki, a pozostawione miejsca postojowe na tym obszarze mają mieć charakter rotacyjny, sterowaną systemem strefy płatnego parkowania.
Stare Miasto skupione wokół 4 głównych historycznych placów, dawnych rynków: Siennego, Nowego, Warzywnego oraz Końskiego (obecnie placu Orła Białego) ma być połączone ze Śródmieściem układem ulic o bulwarowym charakterze łączącym: Jasne Błonia, Al. Papieża Jana Pawła II, Plac Żołnierza Polskiego, Ogrody Zamkowe i bulwary. Powrót miasta nad Odrę ma być kontynuacją tradycji dawnego Szczecina która polega na łączeniu różnych przestrzeni systemem bulwarowych alei i placów prowadzących do rzeki.
Co dalej?
By zrealizować tę wizję czeka nas m.in.:
- stopniowa likwidacja 3 łącznic Trasy Zamkowej, oraz zmniejszenie węzła komunikacyjnego na Podzamczu jako kontynuacja odbudowy Podzamcza i przywrócenie właściwych relacji komunikacyjnych na tym obszarze,
- budowa Mostu Kłodnego, z linią tramwajową Stare Miasto - Łasztownia,
- zawężenie ulicy Nabrzeże Wieleckie i odtworzenie zabudowy bulwarów nadodrzańskich
- budowa parkingów w cieniu Trasy Zamkowej po stronie Starego Miasta i Łasztowni,
- zagospodarowanie Łasztowni,
- przeprowadzanie prototypowania dla placu Orła Białego, następnie wprowadzenie zmian na ulicach sąsiednich,
- przygotowanie planu miejscowego dla kwartału Akademii Sztuki i placu Orła Białego.