Czas na projekt
Miejsce przyjazne pieszym, z zachowana zielenią i elementami historycznymi – to oczekiwania mieszkańców, wyrażone w trakcie prototypowania placu Orła Białego, które teraz zostaną przeniesione na projekt. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tej przestrzeni.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewaloryzacja placu Orła Białego i fragmentu ulicy Koński Kierat pomiędzy ulicami Staromłyńską i Mariacką w Szczecinie”. Projekt ma być wykonany w oparciu o bardzo obszerny i szczegółowy opis przedmiotu zamówienia. Został on stworzony na podstawie wniosków płynących z przeprowadzonego wcześniej prototypowania.
Zgodnie z tym plac będzie stanowił przestrzeń publiczną dostępną przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, z ograniczonym do minimum ruchem samochodowym (z wyjątkiem dostaw do lokali gastronomicznych, dojazdów do posesji posiadających parkingi w podwórkach wewnętrznych, dojazdu dla służb).
Duży nacisk położono na zachowanie historycznego wyglądu i charakteru placu, stąd odmienne zagospodarowanie poszczególnych jego fragmentów. Utwardzona część północna, z centralnym punktem w postaci fontanny, powiązana będzie z obszarem utwardzonym w zachodniej części, znajdującym się na przedłużeniu ulicy Staromłyńskiej (przed siedzibami Akademii Sztuki i banków), poprzez ujednolicenie nawierzchni. Będzie to przestrzeń zapewniająca dogodne warunki dla realizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych, a także funkcjonowania lokali użytkowych w parterach budynków – obecnych i przyszłych, gdyż projekt ma uwzględniać możliwość tworzenia dodatkowych punktów.
Zielona część południowa placu zachowa kształt określony przez istniejący układu drzewostanu i jednocześnie odzwierciedlający zarys dawnego kwartału zabudowy. Zapewni ona realizację funkcji ekologicznych, w szczególności retencjonowanie wód opadowych, ale przede wszystkim będzie stanowić miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W części południowej ma znaleźć się również niska scena.
We wschodniej części zaplanowano deptak łączący dawne rynki: Koński i Węglowy, który, podobnie jak historyczna ulica Koński Kierat, zapewni obsługę lokali użytkowych w parterach budynków.
Projektant będzie musiał również zadbać o nowe zakomponowanie grupy rzeźbiarskiej, obejmującej pomnik Flory i dwie wazy, zdobiące wcześniej fasadę dawnego Pałacu Grumbkowa (dzisiejsza siedziba Akademii Sztuki), w sposób umożliwiający percepcję wspólnie z elewacją Pałacu pod Globusem.
Bardzo ważny aspekt stanowi zachowanie historycznego materiału w postaci granitowych krawężników i kostki rzędowej w jej obecnym układzie. Natomiast nowe elementy muszą nawiązywać do rozwiązania historycznego pod względem materiału, wielkości i koloru.
Szczegółowe wymagania dotyczą również planowanego zagospodarowania zieleni. Dokumentacja musi zawierać m.in. projekt zieleni z rozróżnieniem istniejących i nowych nasadzeń, plan zabiegów pielęgnacyjnych dla istniejących drzew, określenie gatunków i parametrów roślin nowych, projekt ochrony drzew podczas prac budowlanych oraz projekt automatycznego systemu nawadniania zieleni. Oprócz zachowania nasadzeń szpalerowych po stronie południowej i zachodniej placu, podobny szpaler drzew zostanie ukształtowany również po stronie wschodniej.
Zainteresowane firmy mają czas na złożenie oferty do 31 marca, do godz. 11.00.
Szczegóły postępowania są dostępne na stronie:
http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11710.asp?soid=6F4F4CDDF7834DBC9F61ADD5C2545B74
„Nowe życie placu” krok po kroku
Proces prototypowania przeprowadzony w 2019 roku jasno wskazał oczekiwany przez mieszkańców kierunek zmian na placu Orła Białego i w jego otoczeniu oraz rzeczywiste problemy i potrzeby tego obszaru. Głównymi elementami przemiany, wynikającej z testowania rozwiązań tymczasowych i licznych spotkań, są więc wprowadzone do tej pory m.in.: likwidacja dawnego parkingu poprzez znaczące zwiększenie powierzchni terenu zieleni, podniesienie bezpieczeństwa dzięki wprowadzeniu projektu uspokojenia ruchu (strefy zamieszkania i strefa tempo 30), a także wyłączenie części dróg Starego Miasta z kategorii publicznej i jednoczesne wdrożenie nowych zasad postoju, które pozwalają mieszkańcom na znalezienie miejsca parkingowego w okolicy swoich domów, a jednocześnie wymuszają rotację pojazdów docierających do dzielnicy z zewnątrz.
Miasto Szczecin konsekwentnie prowadzi swoje działania na podstawie i w oparciu o zebrane dane i wypracowany z mieszkańcami koordynacyjny projekt urbanistyczny pn. „Cztery Place Starego Miasta”. 2020 rok był elementem tego procesu i jednocześnie wstępem do szerszych przekształceń – do inwestycji, która będzie prowadzona na podstawie dokumentacji projektowej.
Jasne wytyczne dla wykonawcy
W trakcie prototypowania i późniejszych uzgodnień ze służbami miejskimi i konserwatorskimi oraz zarządcami infrastruktury technicznej opracowane zostały bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące przyszłego funkcjonowania i zagospodarowania placu Orła Białego, obejmujące wszystkie kwestie kształtowania przestrzeni publicznej, m.in. dot. nawierzchni, zieleni, mebli miejskich oraz wystroju rzeźbiarskiego. Większość z tych elementów jest zestandaryzowana, tzn. jednolita dla całego obszaru Starego Miasta, by zadbać w ten sposób o systemową i spójną zmianę w obrębie historycznych placów i ulic w dzielnicy. Przyjęcie takich zasad spowodowało wybór formuły przetargowej.