Niezwykły zielony parkingowiec powstanie pod Trasą Zamkową
Połączy szerokim traktem pieszo-rowerowym Wały Chrobrego z Podzamczem, będzie miejscem imprez sportowo-rekreacyjnych, zmieści co najmniej 320 samochodów.
Spółka NiOL ogłosiła przetarg na projekt parkingowca pod Trasą Zamkową. A ściślej: na wykonanie dokumentacji projektowej dla „Obiektu parkingowo-sportowego, placu wielofunkcyjnego i parkingu naziemnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie położonym pomiędzy ulicami Jana z Kolna i Zygmunta Duczyńskiego oraz kładki pieszo-rowerowej łączącej obiekt parkingowo-sportowy z ulicą Małopolską w Szczecinie”.
Już z samej nazwy zamówienia wynika, że nie chodzi o zwykły parkingowiec.
Planowany obiekt będzie pełnić rolę przyczółka pomostu pieszo-rowerowego między Podzamczem i Wałami Chrobrego. Zamawiający podkreśla, że stworzenie w tym miejscu szerokiego, bezpiecznego traktu ma znaczenie priorytetowe. Przecięta od dziesięcioleci Trasą Zamkową przestrzeń wreszcie zostanie połączona atrakcyjnym turystycznie szlakiem.
Pomiędzy parkingowcem a Podzamczem powstanie wielofunkcyjny plac, otwarty w stronę bulwaru nadrzecznego. Ma to być miejsce odpoczynku, imprez i sportów miejskich (typu deskorolka, longboard czy waveboard).
Podobne funkcje – sportowo-rekreacyjne - są przewidziane na dachu parkingowca.
Bryła budynku zostanie pokryta roślinnością. Efekt zielonej ściany zapewnią ażurowa elewacja i gęsto nasadzone pnącza.
Zaproponowane rozwiązania techniczne mają gwarantować wysoki standard energooszczędności i zapewniać jak najmniejszy wpływ na środowisko.
Budynek będzie miał formę otwartego parkingu trzykondygnacyjnego. (ok. 9 metrów wysokości). Wjazd planowany jest od ulicy Zygmunta Duczyńskiego, wyjazd na ulicę Jana z Kolna (ewentualnie na jezdnię oddzielającą Podzamcze od terenu wokół Trasy Zamkowej, prostopadłą do ulicy Panieńskiej).
Wewnątrz będzie co najmniej 320 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 5 stanowisk szybkiego ładowanie dla aut elektrycznych. Parkingi naziemne pomieszczą 140 samochodów i minimum 8 autobusów.
Wszystkie miejsca postojowe będą publiczne i płatne.
Ze względu na sąsiedztwo Podzamcza, Wałów Chrobrego oraz bulwarów nadrzecznych, zamawiający kładzie szczególny nacisk na dbałość o formę obiektu parkingowo-sportowego i zagospodarowanie jego otoczenia.
Wykonawca projektu musi uwzględnić planowaną budowę Mostu Kłodnego i związaną z tym przebudowę układu komunikacyjnego w obrębie Starego Miasta Łasztowni.
Częścią zamówienia jest opracowanie projektu rozbiórki łącznicy (patrz zdjęcie) kolidującej z planowanym parkingowcem.
Prace projektowe zostaną podzielone na dwa okresy. Pierwszy (maks. 100 dni) obejmuje przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która będzie pokazywała sposób kształtowania obiektu parkingowo-sportowego i kładki pieszo-rowerowej oraz zagospodarowanie placu wielofunkcyjnego.
W drugimi (liczącym maks. 250 dni od zakończenia pierwszego) wykonawca dostarczy pozostałą wymaganą umową dokumentację.
Termin składania ofert na wykonanie dokumentacji projektowej dla całego zadania upływa 31 marca 2021 o godz. 10. Kryterium wyboru oferty będą cena i czas realizacji poszczególnych etapów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE PLANOWANEJ INWESTYCJ
Przypominamy. Ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową dla obiektu parkingowo-sportowego, placu i parkingu pod Trasą Zamkową to kolejny krok na drodze do realizacji kompleksowego planu dla Starego Miasta.
Czy budowa parkingowca zwiększy natężenie ruchu samochodowego centrum miasta?
Nie, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu aut, ponieważ wraz z jej uruchomieniem zostaną wprowadzone trwałe ograniczenia dotyczące dostępności samochodowej Starego Miasta i parkowania w obrębie tego obszaru – zgodnie z wytycznymi projektu urbanistycznego pn. „Cztery Place Starego Miasta”, o którym wspominamy poniżej. Ponadto wjazdy na parkingi i wyjazdy z tych miejsc będą powiązane z istniejącymi arteriami komunikacyjnymi, omijając historyczne ulice starówki.
Czy projekt został zredukowany wyłącznie do funkcji transportowej?
Nie, zadaniem wybranej firmy projektowej będzie stworzenie kompleksowego rozwiązania dla całego obszaru położonego w rejonie ulic Jana z Kolna i Duczyńskiego. Elementami tego układu będzie między innymi otwarty w stronę bulwarów nadrzecznych plac służący do organizacji imprez i wydarzeń miejskich. Na tym terenie oraz na ostatniej kondygnacji parkingowca pojawi się ponadto infrastruktura rekreacyjno-sportowa. Przebudowywany obszar będzie więc w przyszłości służył różnym ludziom, a nie tylko kierowcom.
Czy obiekt zaburzy komunikację pieszą i rowerową w otoczeniu?
Nie, najważniejszą zasadą przy projektowaniu będzie wykreowanie szerokiego, wygodnego i bezpiecznego powiązania pieszego oraz rowerowego między Podzamczem a Wałami Chrobrego. To dla miasta priorytet, dlatego infrastruktura dla ruchu tego rodzaju będzie składała się z następujących elementów:
- ciągi piesze i rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe w obrębie wspomnianego powyżej placu, połączone z Podzamczem,
- przejście piesze i przejazd rowerowy przez obiekt parkingowo-sportowy wraz ze zjazdem i zejściem w stronę placu,
- kładka pieszo-rowerowa zlokalizowana nad ulicą Zygmunta Duczyńskiego, łącząca przejście piesze i przejazd rowerowy przez obiekt parkingowo-sportowy z Wałami Chrobrego.
W jaki sposób przy projektowaniu obiektu uwzględnione zostaną wymagania wynikające z jego wyjątkowej lokalizacji?
Pod uwagę zostały wzięte nie tylko kwestie komunikacyjne, ale również urbanistyczne, krajobrazowe i konserwatorskie. Ze względu na ochronę widoków na wzgórze zamkowe i tarasy ziemne Wałów Chrobrego ograniczono maksymalną wysokość parkingowca, narzucono zasady kształtowania bryły obiektu (forma organiczna), a także wprowadzono nakaz pokrycia zielenią wszystkich jego elewacji. Pozytywny efekt będzie miało również to, że zadaszenie ostatniej kondygnacji tego budynku nie będzie miało charakteru technicznego, ale użytkowy – pojawi się tam infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Wspomnieć należy również o tym, że w obrębie placu oznakowana zostanie historyczna lokalizacja nieistniejącego kościoła klasztornego dawnego konwentu cysterek.
Czy obiekt zostanie zbudowany zgodnie z wizualizacjami pojawiającymi się w Internecie?
Nie, udostępniane w sieci wizualizacje i schematy są materiałem roboczym służącym analizom kontekstu przestrzennego i funkcjonalnego lub są wyrazem prywatnych poglądów ich autorów i jako takie nie stanowią podstawy do prowadzenia prac projektowych przez samorząd.
„Cztery Place Starego Miasta”
Miasto Szczecin konsekwentnie prowadzi swoje działania na podstawie i w oparciu o zebrane dane oraz wypracowany z mieszkańcami projekt urbanistyczny pn. „Cztery Place Starego Miasta”. Jego elementami są m.in. następujące rozwiązania: zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych i rowerzystów, otwieranie w większym niż dotychczas zakresie przestrzeni ulic i placów dla usług gastronomicznych oraz inicjatyw kulturalnych i społecznych, ale także ograniczanie dostępności transportu samochodowego oraz porządkowanie parkowania w obrębie osiedla. Przekłada się to na konkretne inwestycje polegające na dostosowywaniu nawierzchni
przestrzeni publicznej do potrzeb pieszych i rowerzystów, a także realizacji parkingowców zbiorczych na obrzeżu zmienianego obszaru.
- W przypadku Podzamcza ograniczenia dotyczące komunikacji samochodowej powiązane będą z przeniesieniem funkcji parkingowej w okolice Trasy Zamkowej – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Zbudowany w tym miejscu obiekt będzie obsługiwał wszystkie osoby mieszkające na dolnym tarasie Starego
Miasta lub docierające tam w celu załatwienia swoich codzienny spraw, odwiedzenia w wolnym czasie instytucji kultury, restauracji czy hotelu. Jego lokalizacja jest korzystna również z punktu widzenia obsługi Wałów Chrobrego.