„Nowe życie placu”: Czas na wnioski
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do końca października potrwa proces prototypowania zmian na placu Orła Białego. W listopadzie przedstawiony zostanie szczegółowy raport z badań wraz z harmonogramem dalszych prac.
Plac po prototypowaniu
- W trakcie procesu prototypowania zebraliśmy informacje o problemach, z jakimi borykają się użytkownicy placu. To dla nas lista wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć w następnym etapie prac – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Dziś z uwagi m.in. na ograniczenia prawne i konieczność odpowiedniego przygotowania się do długofalowych przekształceń i inwestycji podjęliśmy decyzje o kompromisowym rozwiązaniu dla tego miejsca.
W związku z licznymi głosami, zarówno za przywróceniem parkowania jak i jego całkowitym zakazem w obrębie placu od listopada kontynuowane będą założenia 3 wariantu (przywracającego parkowanie w części placu od skrzyżowania z ulicą Grodzką do budynku Akademii Sztuki). Rozwiązanie będzie obowiązywało do końca roku, kiedy to plac stanie się drogą wewnętrzną. Otworzy to drogę do swobodnego zarządzania tym terenem. Równolegle cały czas trwają prace nad kwestiami, które zostały rozpoznane w trakcie prototypowania.
- Przygotujemy pomysły na zapewnienie miejsc postojowych dla mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych, oraz klientów usług - w systemie rotacyjnym – mówi Paweł Jaworski, koordynator projektu. - To będzie odpowiedź na sygnalizowaną często potrzebę alternatywy parkingowej.
Zaproponowane zostaną również rozwiązania problemu nielegalnego parkowania na ulicach Mariackiej oraz Koński Kierat.
- Przede wszystkim jednak stworzymy wizję powiązania Podzamcza z placem Orła Białego za pomocą dobrych przestrzeni publicznych – dodaje Paweł Jaworski. - W ten sposób ideę „Czterech Placów Starego Miasta”, o której dyskutujemy od początku prototypowania, przeniesiemy na poziom konkretnego planu działań.
Pozostałe zmiany, które zostaną utrzymane to:
- strefa zamieszkania na części ul. Koński Kierat, pl. Orła Białego, ul. Łaziebnej oraz fragmencie ul. Staromłyńskiej na wysokości Zespołu Szkół Muzycznych,
- zmiana porządku parkowania na ul. Staromłyńskiej,
- dodatkowe miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych w części placu, w której dopuszczone będzie parkowanie,
- zakaz parkowania przy katedrze na ul. Grodzkiej,
- ograniczenie prędkości poruszania się w otoczeniu placu do 30 km/h,
- kontraruch rowerowy na ulicach jednokierunkowych,
- wydzielenie miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride bezpośrednio przed wejściem do Szkoły Muzycznej,
- dopuszczenie dostaw w przestrzeni pieszej placu („porty” lub dojazdy),
- montaż tablic informujących o ograniczeniach na głównych wlotach na obszar projektu.
Co dalej?
Czas prototypowania to przede wszystkim szukanie odpowiedzi na pytanie czym ma być to miejsce w przyszłości. Strategicznemu planowi dotyczącemu uspokajania ruchu w obszarze Starego Miasta będzie towarzyszył więc program działań zgodny z jego nową funkcją: miejsca odpoczynku i rekreacji na co dzień, a okazjonalnie również przestrzeni do organizacji różnych wydarzeń społecznych i kulturalnych.
- Potencjał placu to wciąż sprawa otwarta – tłumaczy Daniel Wacinkiewicz. – Zdajemy sobie sprawę, że nie można zmienić wieloletnich przyzwyczajeń mieszkańców w kilka miesięcy, dlatego rozpoczynamy nowy etap animacji w tym obszarze. Zaproponujemy różne aktywności, realizowane przez Miasto lub przy jego wsparciu, które zapewnią atrakcyjność placu przez cały rok. Jeszcze w listopadzie mieszkańcy dowiedzą się na jakie atrakcje będą mogli liczyć w najbliższych miesiącach.
Listopad z podsumowaniem
Wyniki badań, analizy oraz plan na najbliższe lata zostaną szczegółowo przedstawione już w listopadzie. Wtedy również mieszkańcy dowiedzą się jak będzie wyglądał harmonogram prac w obszarze Starego Miasta, planowanych inwestycji w tym miejscu oraz wprowadzania docelowych rozwiązań komunikacyjnych.
Mieszkańców zainteresowanych zmianami zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się we wtorek, 29 października, o godz. 18.00, w siedzibie Rady Osiedla Stare Miasto, ul. Mariacka 4.