O oku jako aparacie fotograficznym
Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zaprasza na bezpłatne warsztaty pod tajemniczym tytułem: STAROŻYTNE GADŻETY, RECYKLING I DIY.
To spotkanie dotyczące wykorzystania zabawek optycznych oraz archaicznych technik fotograficznych w praktykach edukacyjnych. Warsztaty inspirowane są prehistorią fotografii i filmu, i dedykowane tym, którzy szukają oryginalnych metod animacyjnych w pracy
z młodzieżą. Uczestnicy poznają zasadę działania camera obscura, camera lucida, flipbooka, zootropu i „prześwitywanek” oraz metody fotografii bezkamerowej opartej na technikach cyjanotypii i antotypii. Do pracy wykorzystane zostaną przedmioty codziennego użytku, rzeczy znalezione oraz materiały recyklingowe. Zbadamy też sytuacje, w których prosty przedmiot, materiał lub okoliczności (rura, patyk, światło słońca) może stać się pretekstem do opowiadania historii lub komunikowania się.
Warsztaty poprowadzi Paweł Kula. Konstruuje aparaty i zabawki optyczne oraz pracuje
z naturalnymi materiałami światłoczułymi inspirując się korzeniami wynalazku fotografii. Interesują go błędy procesów fotograficznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki bezkamerowe. Jest współtwórcą techniki solarigrafii. Projektuje działania edukacyjne dla instytucji kultury, szkół i galerii wykorzystujące język sztuk wizualnych oraz praktyki DIY.
Do wyboru są dwa terminy: 26.10 w godz. 9.00-14.00 i 27.10 w godz. 9.00-14.00. Zajęcia odbędą się w Akademii Sztuki w Szczecinie. Warsztaty są BEZPŁATNE i przeznaczone dla animatorów/animatorek kultury, edukatorów/edukatorek pracujących z dziećmi i młodzieżą, nauczycieli/nauczycielek. Liczba miejsc jest ograniczona, więc prosimy zgłaszać się mailowo na adres Pawła Kuli: pakula76@gmail.com. W treści maila należy podać swoje imię, nr telefonu oraz wybrany termin spotkania.
Warsztaty są częścią projektu „Sensacje. Człowiek i sytuacje”. Organizator: Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI. Współorganizatorem warsztatów "Starożytne gadżety" jest Akademia Sztuki w Szczecinie.