Od jutra prototypowanie z 3 wariantem
W nocy z poniedziałku na wtorek (7/8 października) zostanie wprowadzony 3, nowy wariant prototypowania przywracający parkowanie w części placu od skrzyżowania z ulicą Grodzką do budynku Akademii Sztuki.
Wprowadzenie nowego wariantu wraz z dodatkowymi zmianami w obszarze placu umożliwi testowanie zmian w trakcie roku akademickiego. Równolegle zmianom ulegnie równie układ miejsc postojowych na ul. Staromłyńskiej na parkowanie równoległe za wyjątkiem odcinka północno-zachodniego (porządek inny od pierwotnie zakładanego ze względu na opinię komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego). Ponadto podyktowane względami bezpieczeństwa jest wprowadzenie strefy zamieszkania na ulicy Łaziebnej i w otoczeniu szkoły muzycznej.
Ważną korektą jest również wprowadzenie zakazu parkowania przy katedrze na ul. Grodzkiej, gdzie osoby idące w stronę zamku lub Bramy Portowej musiały przeciskać się między samochodami zajmującymi wąski chodnik. Dzięki tym rozwiązaniom sprawdzone zostanie nie tylko jak plac będzie funkcjonował w październiku, ale i jak zaproponowane zmiany wokół placu wpłyną na komfort życia mieszkańców.
- Dodatkowe zmiany to:
- strefa zamieszkania na części ul. Koński Kierat, pl. Orła Białego, ul. Łaziebnej oraz fragmencie ul. Staromłyńskiej na wysokości Zespołu Szkół Muzycznych,
- dodatkowe miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych w części placu, w której dopuszczone będzie parkowanie, oraz na ulicy Staromłyńskiej przy dawnym skrzyżowaniu z ul. Koński Kierat,
- zakaz parkowania przy katedrze na ul. Grodzkiej,
a także zmiany znane z poprzednich etapów:
- ograniczenie prędkości poruszania się w otoczeniu placu do 30 km/h,
- kontraruch rowerowy na ulicach jednokierunkowych,
- wydzielenie miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride bezpośrednio przed wejściem do Szkoły Muzycznej,
- dopuszczenie dostaw w przestrzeni pieszej placu („porty” lub dojazdy),
- montaż tablic informujących o ograniczeniach na głównych wlotach na obszar projektu.
Przypominamy. Równolegle realizujemy badania transportowe dotyczące sytuacji testowej oraz wywiady z użytkownikami, które pozwolą ocenić, w jaki sposób zaproponowane zmiany wpłynęły na funkcjonowanie placu i jego otoczenia. Badania będą prowadzone również w październiku.