Spokojniej na Starym Mieście
Strefa 30, uporządkowane parkowanie oraz nowe minirondo to najważniejsze zmiany wprowadzane właśnie w rejonie ulic: Korsarzy, Farnej, Sołtysiej i Grodzkiej.
Ostatnie miesiące przyniosły wiele ważnych zmian w otoczeniu placu Orła Białego: uporządkowanie parkowania i nowa organizacja ruchu, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom korzystającym z przestrzeni publicznej Starego Miasta. Z tego powodu część ulic została przekształcona w tzw. strefę zamieszkania. Teraz czas na kolejne, które objęte zostaną strefą tempo 30. Oznacza to oczywiście ograniczenie prędkości dla samochodów do 30 km/h, a także likwidację wyznaczonych przejść dla pieszych, które zastąpią strefy dopuszczalnego przekraczania jezdni. To drugie rozwiązanie wywołało pytania mieszkańców i Rady Osiedla. Obawy dotyczyły przede wszystkim kierowców rozwijających nadmierną prędkość i nielegalnie parkujących w miejscach, zwyczajowo wykorzystywanych przez pieszych do przechodzenia przez jezdnię.
Stąd decyzja o wprowadzeniu środków inżynieryjnych, zwiększających bezpieczeństwo i spowalniających ruch: dodatkowe oznakowanie poziome, wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych i stref przekraczania jezdni oraz uporządkowanie i wyznaczenie miejsc parkingowych. Dodatkowo, płynność ruchu zapewni, widoczne już, minirondo na skrzyżowaniu ulic: Farnej, Sołtysiej i Grodzkiej. Cały obszar będzie też objęty zakazem wjazdu pojazdów ciężarowych.
Wdrażanie przywołanej organizacji ruchu potrwa jeszcze kilka dni i będzie uzależnione od warunków atmosferycznych. Prosimy o uwagę i ostrożność!
„Nowe życie placu” krok po kroku
Wprowadzone w tym obszarze zmiany są wynikiem konsekwentnie prowadzonych działań na podstawie i w oparciu o zebrane dane i wypracowany z mieszkańcami koordynacyjny projekt urbanistyczny pn. „Cztery Place Starego Miasta”, którego częścią jest również realizowane obecnie wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewaloryzacja placu Orła Białego i fragmentu ulicy Koński Kierat pomiędzy ulicami Staromłyńską i Mariacką w Szczecinie”. Projekt ma zostać wykonany w oparciu o obszerny i szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, który został stworzony na podstawie wniosków płynących z prototypowania.
Proces prototypowania przeprowadzony w 2019 roku jasno wskazał oczekiwany przez mieszkańców kierunek zmian na placu Orła Białego i w jego otoczeniu oraz rzeczywiste problemy i potrzeby tego obszaru. Głównymi elementami przemiany, wynikającej z testowania rozwiązań tymczasowych i licznych spotkań, są więc m.in.: likwidacja dawnego parkingu poprzez znaczące zwiększenie powierzchni terenu zieleni, podniesienie bezpieczeństwa dzięki wprowadzeniu projektu uspokojenia ruchu (strefy zamieszkania i strefa tempo 30), a także wyłączenie części dróg Starego Miasta z kategorii publicznej i jednoczesne wdrożenie nowych zasad postoju, które pozwalają mieszkańcom na znalezienie miejsca parkingowego w okolicy swoich domów, a jednocześnie wymuszają rotację pojazdów docierających do dzielnicy z zewnątrz.