Zobacz projekt placu Orła Białego
Było zbieranie wniosków mieszkańców, rozmowy, zmiany w parkowaniu, dziś już wiemy jak ostatecznie będzie wyglądał plac Orła Białego.
Projekt przygotowała Pracownia Palmett z Warszawy. Ma być bezpiecznie dla pieszych i rowerzystów, z poszanowaniem historii tego miejsca, zabytkową nawierzchnią i nowymi rozwiązaniami. W przestrzeni pojawi się więcej zieleni (dęby, byliny, trawy), posąg Flory zostanie ogrodzony rabatą, a w okolicy ulicy Staromłyńskiej powstanie ogród deszczowy. Ulice będą miały jeden poziom, a bariery architektoniczne znikną. Pojawią się słupki granitowe i automatyczne, które będą chroniły przed nielegalnym parkowaniem.
Plac zostanie podzielony na strefy:
• utwardzoną część północną placu Orła Białego na szerokości Pałacu pod Globusem z centralnym punktem w postaci historycznej fontanny z orłem zapewniającą dogodne warunki do organizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych oraz obsługi lokali użytkowych,
• część przejściową na wysokości Pałacu Jońskiego będącą strefą pośrednią pomiędzy reprezentacyjną częścią północną i zieloną, rekreacyjną częścią południową,
• zieloną część południową w obrysie dawnego kwartału zabudowy śródrynkowej, zniszczonego w trakcie II wojny światowej, o funkcji ekologicznej i rekreacyjnej, służącą między innymi do organizacji okazjonalnych wydarzeń społecznych i kulturalnych wokół małej sceny w przybliżonej lokalizacji i obrysie dawnego kieratu końskiego,
• historyczną ulicę Koński Kierat zapewniającą obsługę lokali użytkowych i mieszkalnych, wzbogaconą o drzewa,
• deptak we wschodniej części placu Orła Białego, stanowiący przekształcony ciąg łączący dawne Rynki Koński i Węglowy, zapewniający obsługę lokali użytkowych,
• ulicę Staromłyńską w zachodniej części placu, będącą miejscem do organizacji imprez plenerowych, wystaw i wydarzeń kulturalnych.
Na placu pojawi się jeszcze więcej ławek i stojaków na rowery, przestrzeń zyska również siedziska z drewna egzotycznego. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz 6 latarni drewnianych w części zielonej.
W miejscu dawnego młyna kieratowego urządzona zostanie mała scena służąca do organizacji kameralnych wydarzeń artystycznych. Na placu pojawią się też ogródki kawiarniane – bez podestów i trwałych wygrodzeń.
Otoczenie fontanny odzyska swój dawny wygląd, pojawi się tu ponownie bruk rzędowy. Chodniki ulic Staromłyńskiej i Koński Kierat ułożone zostaną ze starych płyt, dostosowanych do współczesnych wymagań użytkowych. Na ciągu łączącym dawne Rynki Koński i Węglowy asfalt zastąpiony zostanie nowymi płytami kamiennymi, dopasowanymi do historycznych pod względem wielkości i ułożenia.
Zobacz plansze TUTAJ
Autor wizualizacji i plansz : Pracownia Palmett