„Nowe życie placu”: Znamy pierwsze projekty zmian!
Tuż po Jarmarku Jakubowym (29 lipca) wprowadzona zostanie nowa, tymczasowa organizacja ruchu w obszarze placu Orła Białego. Kolejne zmiany we wrześniu.
Po miesiącach badań komunikacyjnych, rozmów i analiz obecnej sytuacji mieszkańcy poznali pierwsze propozycje zmian, które zostaną wprowadzone na placu jeszcze w lipcu.
- Mamy już jasny obraz sytuacji, z której wyłania się plac „parkingowy” do tej pory wykorzystywany do pozostawienia aut, najczęściej przez pracowników okolicznych firm, klientów gastronomii, czy mieszkańców, którzy biorą udział w wydarzeniach w pobliżu placu takich jak Dni Morza, Juwenalia etc. – mówi Paweł Jaworski, urbanista, koordynator projektu prototypowania placu Orła Białego. - To w praktyce oznacza niewykorzystany potencjał placu, który większości mieszkańców jawi się jako idealne miejsce do odpoczynki i rekreacji.
Dlatego potwierdzona badaniami analiza wskazuje jako optymalne rozwiązanie wyłączenie możliwości parkowania na placu, którego nową funkcję mają kształtować sami współgospodarze placu, czyli mieszkańcy, którzy mają pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni. Równolegle odbywają się spotkania i warsztaty, podczas których mieszkańcy przedstawiają swoje propozycje działań w okresie prototypowania.
- Poprzez podjęte przez nas działania chcemy konsekwentnie realizować strategię przyjętą dla Starego Miasta, a prototypowanie placu Orła Białego jest pierwszym, ale nie ostatnim krokiem tej drogi – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Kolejnym zagadnieniem z którym będziemy chcieli się zmierzyć będzie przyszłość ulicy Tkackiej.
Założenia przekształceń placu i jego otoczenia to:
- działania zgodne ze strategią Miasta tj. konsekwentna realizacja polityki powrotu nad Odrę, co w praktyce oznacza nie tylko zagospodarowanie i rozwój bulwarów, ale również szeroko zakrojone działania w obszarze Starego Miasta, Łasztowni i Wyspy Grodzkiej (cztery place Starego Miasta, rewitalizacja przestrzeni publicznych)
- uspokojenie i ograniczenie ruchu samochodowego w obszarze Starego Miasta
- wprowadzenie do przestrzeni publicznych rozwiązań z zakresu ekologii urbanistycznej
- włączenie użytkowników przestrzeni w zarządzanie zmianami (współgospodarze placu)
- wsparcie działań kulturalnych w procesie ożywiania przestrzeni publicznych
- uproszczona procedura zajęcia pasa drogowego
- kształtowanie elastycznej przestrzeni, którą można na bieżąco dopasowywać do potrzeb użytkowników.
Wariant 1.
Wariant nr 1 zakłada wyłączenie z możliwości przejazdu i parkowania części ulicy Koński Kierat od skrzyżowania ze Staromłyńską (do wejścia do dawnej Łaźni Miejskiej) i ulic okalających plac (z wyłączeniem ulicy Grodzkiej, oraz części placu od skrzyżowania z Grodzką do budynku Akademii Sztuki).
Wariant zostanie wprowadzony po Jarmarku Jakubowym i potrwa do końca sierpnia.
Wariant 2.
Wariant nr 2 zakłada wyłączenie z możliwości parkowania całej powierzchni placu, z wyjątkiem części ulicy Koński Kierat (od wejścia do dawnej Łaźni Miejskiej w stronę ulicy Mariackiej) i potrwa on do końca września.
Dodatkowo na czas wprowadzenia zmian na tym terenie obowiązywać będą:
- ograniczenie prędkości poruszania się do 30 km/h,
- wprowadzenie kontra ruchu rowerowego na wszystkich ulicach jednokierunkowych,
- wydzielenie miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride bezpośrednio przed wejściem do ZPSM,
- dopuszczenie dostaw przez przestrzeń pieszą placu wyłącznie w ograniczonych
godzinach.
Na czas wprowadzenia prototypu badane będą na bieżąco reakcje mieszkańców na zmiany, teren zostanie odpowiednio oznakowany, a na placu pojawią się elementy małej architektury i meble miejskie.
- Obecnie jesteśmy na etapie konsultowania zaproponowanych zmian z mieszkańcami współgospodarzami placu – dodaje Paweł Jaworski. – Ostateczna koncepcja zostanie przedstawiona mieszkańcom na spotkaniu warsztatowym już 28 czerwca, o godz. 18.00 w Radzie Osiedla Stare Miasto.
W październiku wyniki całego procesu zostaną podsumowane, wtedy powstaną również wnioski dotyczące trwalszych przekształceń. W listopadzie zostaną przedstawione wszystkie materiały, a także harmonogram kolejnych działań.
Odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości można uzyskać mailowo lub telefonicznie: placorla@szczecin.eu, 91 42 45 000.
Prezentacja:
https://placorla.szczecin.eu/uploads/2019-06-18_warsztaty_prezentacja.pdf