„Nowe życie placu”: Zobacz co się zmieni!
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tuż po Jarmarku Jakubowym (29 lipca) wprowadzona zostanie nowa, tymczasowa organizacja ruchu w obszarze placu Orła Białego. Kolejne zmiany we wrześniu.
Projekt zmian został poprzedzony gruntownymi badaniami oraz rozmowami z użytkownikami placu. Na ich podstawie zostały zaproponowane dwa scenariusze zmian, które zostaną wprowadzone jeden po drugim od końca lipca do końca września.
- Plac zostanie odgrodzony donicami i zaaranżowany z użyciem mebli miejskich tak, by stał się przyjazną przestrzenią publiczną, służącą mieszkańcom do realizacji ich aktywności i pomysłów na to miejsce - zapowiada Paweł Jaworski, urbanista, koordynator procesu prototypowania placu Orła Białego. – Dziś już wiemy, że pomysłów na wykorzystanie placu do różnego rodzaju działań jest wiele, więc mamy nadzieję, że niedługo szczecinianie zobaczą plac Orła Białego w zupełnie nowej odsłonie.
Po etapie badań przyszedł czas na przygotowanie mieszkańców do zmian, temu służyło m.in. wczorajsze spotkanie w Radzie Osiedla Stare Miasto, gdzie po raz kolejny już można było zobaczyć na co należy się przygotować i porozmawiać na ten temat.
- W trakcie pierwszego spotkania mieszkańcy i przedsiębiorcy zgłaszali nam swoje potrzeby związane z parkowaniem i dostawami – dodaje Paweł Jaworski. – Wprowadziliśmy niewielkie korekty w naszych propozycjach i opracowaliśmy je w szczegółach, a wynik naszej pracy zaprezentowaliśmy w trakcie wczorajszych warsztatów.
Stare Miasto na start
Kolejnym krokiem po przeprowadzeniu prototypowania będą starania o wyłączenie ulicy Koński Kierat z kategorii dróg publicznych, aby na części ulicy umożliwić parkowanie mieszkańcom domów znajdujących się przy tej ulicy, którzy nie mają do dyspozycji podwórek wewnątrz kwartału. Równocześnie rozpoczną się przygotowania do przekształceń na kolejnych ulicach Starego Miasta (Staromłyńskiej, Łaziebnej i Tkackiej) oraz zmiany w Strefie Płatnego Parkowania na tym obszarze.
- Jesienią powinniśmy być gotowi z wnioskami, które przyniesie nam prototypowanie, ale podsumowanie ich to jedynie początek długiej drogi zmian, która mają objąć Stare Miasto, a których częścią jest sam plac Orła Białego – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.
Przypominamy. Założenia przekształceń placu i jego otoczenia to:
- działania zgodne ze strategią Miasta tj. konsekwentna realizacja polityki powrotu nad Odrę, co w praktyce oznacza nie tylko zagospodarowanie i rozwój bulwarów, ale również szeroko zakrojone działania w obszarze Starego Miasta, Łasztowni i Wyspy Grodzkiej (cztery place Starego Miasta, rewitalizacja przestrzeni publicznych)
- uspokojenie i ograniczenie ruchu samochodowego w obszarze Starego Miasta
- wprowadzenie do przestrzeni publicznych rozwiązań z zakresu ekologii urbanistycznej
- włączenie użytkowników przestrzeni w zarządzanie zmianami (współgospodarze placu)
- wsparcie działań kulturalnych w procesie ożywiania przestrzeni publicznych
- uproszczona procedura zajęcia pasa drogowego
- kształtowanie elastycznej przestrzeni, którą można na bieżąco dopasowywać do potrzeb użytkowników.
Wariant 1.
Wariant nr 1 zakłada wyłączenie z możliwości przejazdu i parkowania części ulicy Koński Kierat od skrzyżowania ze Staromłyńską (do wejścia do dawnej Łaźni Miejskiej) i ulic okalających plac (z wyłączeniem ulicy Grodzkiej, oraz części placu od skrzyżowania z Grodzką do budynku Akademii Sztuki).
Wariant zostanie wprowadzony po Jarmarku Jakubowym i potrwa do końca sierpnia.
Wariant 2.
Wariant nr 2 zakłada wyłączenie z możliwości parkowania całej powierzchni placu, z wyjątkiem części ulicy Koński Kierat (od wejścia do dawnej Łaźni Miejskiej w stronę ulicy Mariackiej) i potrwa on do końca września.
Dodatkowo na czas wprowadzenia zmian na tym terenie obowiązywać będą:
- strefa zamieszkania na wybranych fragmentach (część ul. Koński Kierat i placu w sierpniu oraz część wspomnianej ulicy we wrześniu),
- ograniczenie prędkości poruszania się do 30 km/h,
- wprowadzenie kontraruchu rowerowego na wszystkich ulicach jednokierunkowych,
- wydzielenie miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride bezpośrednio przed wejściem do ZPSM,
- dopuszczenie dostaw w przestrzeni pieszej placu w formie specjalnych „portów” do rozładunku towarów lub dojazdów.
Na czas wprowadzenia prototypu badane będą na bieżąco reakcje mieszkańców na zmiany, teren zostanie odpowiednio oznakowany, a na placu pojawią się elementy małej architektury i meble miejskie.
W październiku wyniki całego procesu zostaną podsumowane, wtedy powstaną również wnioski dotyczące trwalszych przekształceń. W listopadzie zostaną przedstawione wszystkie materiały, a także harmonogram kolejnych działań.
Więcej:
https://placorla.szczecin.eu/uploads/2019-06-28_warsztaty_prezentacja.pdf